راهنماي خريد تشك مناسب

1394/6/30
3502
چند وقت پيش براي تخت خوابتان تشک خريديد؟ به 10 سال مي‌رسد؟ 10 سال يعني 3650 شب! ما در طول شب 40 مرتبه تکان مي‌خوريم و در طول 10 سال، 150 هزار مرتبه روي بالش و تشکمان جابه‌جا مي‌شويم. اين حرکات فيزيکي سبب سايش و فرسودگي تشکمان مي‌شوند. پس از 10 سال، 25 درصد از کيفيت بهترين نوع تشک‌ها و عالي‌ترين مارک‌ها کاسته مي‌شود و اين ميزان درباره تشک‌هاي با کيفيت پايين‌تر 75 تا 100 درصد است. آمار نشان داده درصد زيادي از کساني که تشک مي‌خرند، از خريد خود ناراضي‌اند. وقتي تشک شما نامرغوب باشد به دنبال خود ناراحتي‌هاي کمر، ستون فقرات و ناراحتي‌هاي خواب را به همراه مي‌آورد. پس بهتر است براي سلامت خود مقداري هزينه کنيد.

کي بايد تشک را عوض کنيم؟
• اگر روي تشکتان فرورفتگي يا برجستگي مي‌بينيد، نشانه سايش مواد داخل تشک است.
• کف دو دستتان را روي تشک بگذاريد و فشار دهيد. آيا کف دستتان فرو مي‌رود؟ در يک تشک سالم،‌ مواد داخلي در برابر فشار دست شما مقاوم‌اند و فرو نمي‌روند.
• روي تشک دراز بکشيد. آيا اين احساس را داريد که داخل تشک فرو مي‌رويد؟مراقب باشيد يک تشک فرسوده مي‌تواند به ماهيچه‌هاي کمر و ستون فقرات شما آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري بزند.
• کنار تخت بنشينيد. آيا وقتي بلند مي‌شويد، ‌تشک حالت اوليه خود را پيدا مي‌کند يا فرو رفته مي‌شود؟ هرگونه علامت سايش به معني نامناسب بودن تشک شماست و براي جلوگيري از بروز ناراحتي‌هاي جسماني لازم است هرچه زودتر آن را عوض کنيد.


چگونه تشک خوبي انتخاب کنيم؟
کيفيت خواب شما به کيفيت تشک و بالش شما وابسته است. تشک خوب تشکي است که سبب آرام شدن بدن شما و شل شدن عضلات‌تان شود و در عين حال، ستون فقرات شما روي آن احساس راحتي کند. عقايد و ايده‌هاي متفاوتي در مورد يک تشک خوب وجود دارد. اين بار قصد داريم درست و غلط بودن اين عقايد را با هم بررسي کنيم:

1) آيا تشک سفت بهتر از تشک نرم است؟
بله. تشک سفت بهتر است. به شما کمک مي‌کند خواب بهتري داشته باشيد و در عين حال دچار کمردرد نشويد اما توجه داشته باشيد هرگز تشک خيلي سفت نخريد به‌خصوص اگر عادت داريد به پهلو بخوابيد.

2) اگر به لاتکس حساسيت داريد، آيا هيچ‌وقت نمي‌توانيد تشکي از اين جنس بخريد؟
اصلا لاتکس در داخل تشک به کار رفته و ارتباط مستقيم با پوست شما ندارد. روي هيچ تشکي نوشته نشده است ابتدا يک شب روي آن بخوابيد. اگر اثري از آلرژي به لاتکس مشاهده کرديد تشک خود را عوض کنيد! با اين حال اگر گمان مي‌کنيد ممکن است دچار آلرژي شود، بهتر است تشکي از جنس لاتکس نخريد.

3) آيا هر 10 سال يک بار بايد تشک و کفي تخت را عوض کرد؟
بله بهتر است که هر دو را با هم عوض کنيد. کفي که 10 سال عمر داشته باشد مطمئنا استحکام خود را از دست داده است.

4) آيا هنگام خريد بايد تشک را امتحان کرد؟
بله. حتما بايد روي تشک خوابيد. در صورتي که حس مي‌کنيد گردنتان داخل تشک فرو مي‌رود، تشک سفت‌تري را انتخاب کنيد. سر و گردن روي تشک بايد وقتي به پهلو مي‌خوابيد، کاملا صاف بماند.

5) آيا براي تخت دو نفره مي‌توان از دو تشک يک نفره استفاده کرد؟
خير. تشکي که انتخاب مي‌کنيد بايد با وزن و قد شما هماهنگي داشته باشد. (20 سانتي‌متر بلندتر از قد) براي تخت‌هاي دو نفره تنها در صورتي بايد دو تشک گرفت که وزن افراد تفاوت فاحشي با هم داشته باشد. برعکس توصيه مي‌شود همواره براي تخت‌هاي دو نفره از کفي‌هاي يک نفره استفاده شود.


5 نکته مهم
هرچند وقت يک بار تشکتان را سروته و پشت و رو کنيد تا تمامي فشار روي يک نقطه نباشد و تشک‌تان پيش از موقع فرسوده نشود.

در بازار تشک‌هاي ضد باکتري و
ضد کنه و... وجود دارد. بهتر است کمي بيشتر هزينه کنيد و از اين تشک‌ها بخريد تا سلامت شما در امان باشد.? هرگز تشک را تا نکنيد زيرا ساختار سلولي آن شکسته شده و سبب فرسايش زودهنگام آن مي‌شود.

تشک را مستقيم روي محلي که هوا از زير آن رد و بدل نمي‌شود، قرار ندهيد.? روي تشکتان حتما ملافه‌اي پهن کنيد تا از کثيف و لک‌دار شدن آن جلوگيري کند. از سوي ديگر ملحفه جلوي سايش پارچه روي تشک را خواهد گرفت و به اين ترتيب عمر تشک شما بيشتر خواهد شد.چه موقع نياز به يك تشك جديد دارم؟
برخي از نشانه هايي كه خبر از لزوم تهيه يك تشك جديد مي دهند، به شرح زير مي باشند:
•    وقتي از خواب بيدار مي شويد درد خفيفي را در كمر خود احساس مي كنيد و تصور مي كنيد كه از نظر فيزيكي به اندازه كافي استراحت نكرده ايد.
•    در خانه فاميل و دوستان و يا اتاق هاي هتل خيلي بهتر و راحتتر از خانه خود مي خوابيد.
•    تشك شما دچار سائيدگي و پارگي هاي قابل رويت است.
•    فرو رفتگي و برآمدگي هاي ناخوشايندي در تشكتان ايجاد شده.

تشكي را بخريد كه مناسب شماست
پيش از اينكه به فروشگاه برويد و مشغول خريد بشويد، ابتدا بايد بدانيد كه نياز شما در زمان خواب چيست. يك لحظه صبر كنيد و در مورد شيوه زندگي خود فكر كنيد؛ موقعيت بدن خود را بسنحيد؛ در چه وضعيتي احساس راحتي مي كنيد؟ بعد به فضايي كه در اختيار داريد فكر كنيد. اگر متاهل هستيد حتماً با همسرتان به خريد تشك برويد. اين مهم است كه تشكي را خريداري كنيد كه هم نيازهاي شما را برآورده سازد و هم همسرتان در آن احساس راحتي و آرامش داشته باشد.

راحتي
دوره آن وقتي كه مي گفتند تشك حتماً بايد سفت باشد به سر آمده. تحقيقات گوياي اين مطلب هستند كه تشك هاي معمولي نسبت به تشك هاي سفت توانايي بيشتري در مهار كردن كمردرد دارند. يك تشك خوب تكيه گاه مناسبي براي بدن - از سر تا پا - است و حالت ستون فقرات را در همان وضعيت ايستاده نگه مي دارد. در حين انتخاب بيشتر به وضعيت قرار گرفتن شانه، باسن، و كمر بر روي تشك دقت كنيد چون در هنگام خواب بيشترين وزن بدن روي اين نقاط مي افتد. اگر نتوانيد به راحتي وزنتان را به آن تكيه دهيد، پس از مدتي دچار كمردرد مي شويد.

دوام
كيفيت مواد به كار رفته مهم است. شايد براي خريد ستي كه داراي كيفيت بهتري است مجبور به پرداخت هزينه بالاتري شويد، اما مطمئن باشيد كه ارزشش را دارد. با اين كار نه تنها مدت زمان بيشتري مي توانيد از آن استفاده كنيد بلكه بدنتان نيز در آرامش كامل به سر مي برد.

فضا
اگر تشك خيلي كوچك باشد، آرامش و آزادي زمان خواب را از شما مي گيرد. يك فرد سالم در حدود 60-40 مرتبه در طول شب غلت مي خورد، بنابراين براي تجربه يك خواب راحت بايد آزادي حركتي داشته باشيد.

جنس
كدام بهتر است؟ فوم، هوا، آب، لاتكس؟

اين چهار ماده در ساختن تشك كاربرد فراواني دارند و در حال حاضر نمونه هاي فوم فروش خوبي دارند. در رتبه بعد تشك هاي هوا قرار مي گيرند كه ميزان سفتي آنها را مي توان با يك كنترل از راه دور كه به پمپ هوا متصل است تنظيم نمود. تشك هاي آبي نيز طرفداران خاص خودشان را دارند و استفاده از آنها شما را به ياد شب هاي فراموش نشدني پيك نيك مي اندازد. آخرين مدل هم نمونه هاي لاتكس هستند كه فرق آنچناني با انواع تشك هاي فنري ندارند. به هر حال تا زمانيكه خودتان شخصاً آنها را امتحان نكنيد، نمي توانيد انتخاب درستي داشته باشيد.

تشك هاي پشمي: امروزه انواع ضد حريق آنها هم موجود مي باشند و مناسب استفاده در چهار فصل هستند.

نخ هاي آلي: همانند پشم سازگار با محيط زيست هستند با اين تفاوت كه بخودي خود قابليت ضد حريق بودن را ندارند و تنها با افزودن مواد شيميايي مي توان اين قابليت را به آنها اضافه كرد. اگر نسبت به مواد شيميايي حساسيت داريد، پيش از خريد اين نوع تشك ها بايد با پزشك خود مشورت كنيد.

لاتكس طبيعي: هسته اصلي تشك مي تواند هم از فنر هم از فوم هاي انعطاف پذير باشد. انتخاب بين اين دو گزينه مي بايست بر اساس راحتي و ترجيح شخصي صورت پذيرد؛ اما اگر قصد خريد يك تشك لاتكس با هسته فوم را داريد، بهتر است از فوم طبيعي استفاده كنيد تا مواد پلي اورتان كه داراي تركيبات نفتي هستند در آن وجود نداشته باشند.


تشك بايد سفت باشد يا نرم؟
من اين سوال را با يك ارتوپد در ميان گذاشتم و او پاسخ داد: تشك بايد به اندازه اي سفت باشد كه ستون مهره ها روي آن در "وضعيت عملكرد" (يعني همان مقدار انحنايي كه در حالت ايستاده در كمر وجود دارد) قرار بگيرد. اگر تشك آنقدر سفت باشد كه اين انحنا به طور كامل از بين برود و يا آنقدر نرم باشد كه كمر بيش از اندازه انحنا پيدا كند، فرد دچار كمردرد مي شود.


گارانتي
تقريباً هر مشكلي كه شامل گارانتي بشود و براساس استفاده ناصحيح مصرف كننده ايجاد نشود. در همان يك ماه اول خودش را نشان مي دهد.


نكاتي پيرامون مراقبت و نگهداري صحيح از تشك
•    اجازه ندهيد بچه ها از آن به جاي تشك آكروبات بازي استفاده كنند.
•    هر 6 ماه يكبار آنرا اين رو و آنرو كرده و سر و ته نماييد.
•    هر 3 ماه يكبار هم از عرض و هم از طول ضربه هاي آرامي را به قسمت هاي مختلف آن وارد كنيد.

 

نظرت رو بنویس...
ارسال
بی خیال